Urodünaamiline uuring

Urodünaamiline uuring (UD) näitab, mis toimub põies, kui see täitub uriiniga või tühjeneb. UD aitab välja selgitada urineerimiskaebuste (nt uriinipidamatus, sage urineerimine, kontrollimatu tung, põie tühjendamise häire) tekkepõhjuseid ja määrata täpsemat ravi.

UD eesmärk on tuua esile kaebused uuringu ajal, et neid saaks mõõta ja nende põhjused kindlaks teha. UD on näidustatud, kui eelnevad uuringud ei ole välja selgitanud kaebuste põhjust või eelnev ravi pole aidanud. Mõnikord on UD vajalik ka enne planeeritavat operatsiooni.

Uuringuks ettevalmistus

Enne uuringut on vaja täita 2–3 ööpäeva jooksul urineerimispäevikut, kuhu tuleb üles märkida kõik urineerimise ajad, kogused, samuti uriinipidamatuse episoodid. Päeviku täitmine võib tunduda ebamugav, kuid põhjalikult täidetuna annab see arstile olulist informatsiooni. Urineerimispäevikut ei pea täitma järjestikustel päevadel, seda võib teha ka üle päeva, kuid päeviku täitmise päeval on oluline süüa ja juua tavapärasel viisil.

Nädal enne uuringut tuleb ära jätta oma tavapärased põieravimid (Driptaan, Detrusitool, Spasmed, Betmiga vms). Mõnikord tuleb ravimit võtta kuni uuringuni, kuid sellisel juhul antakse kindlasti sellest eraldi teada.

Põiepõletikule viitavate kaebuste korral (valulikkus põiepiirkonnas ja urineerimisel) tuleb teha perearsti juures uriinianalüüs, et välistada kuseteede infektsioon. Kui analüüs näitab infektsiooni, siis  tuleb UD uuring edasi lükata, kuni kuseteede infektsioon on välja ravitud.

Uuringupäeval võib süüa ja juua tavapäraselt. Uuringule tuleks tulla mõõdukalt täis põiega.

Kroonilise kõhukinnisuse korral on soovitav eelmine päev võtta lahtistit.

Menstruatsioon ei ole otseselt vastunäidustus, kuid soovi korral võib siis uuringu edasi lükata.

Uuringu kulg

Uuringu kestab tavaliselt kokku umbes 30 minutit. Uuringule peab tulema mõõdukalt täis põiega, sest kõigepealt mõõdetakse uriinivoolu kiirust. See näitab põie tühjendamise efektiivust ja võimaliku urineerimistakistuse olemasolu. Selleks palutakse Teil urineerida põis tühjaks spetsiaalsesse anumasse.

Teine etapp on põie täitumisfaasi uurimine. Selleks pannakse põide ja pärasoolde peenikesed kateetrid, mille kaudu täidetakse põit ning mõõdetakse samal ajal rõhku põies ja põie ümber. Kateetri panek võib olla ebamugav, kuid ei ole enamasti valulik, sest protseduuri ajal kasutatakse kohalikku tuimastust. Põis täidetakse aeglaselt steriilse veega, samal ajal registreeritakse arvutiekraanil põiesisese rõhu muutused, aga ka muutused Teie enesetundes, urineerimisvajaduses ja muud kaebused. Aeg-ajalt palutakse Teil köhatada, pressida kõhuga või muuta kehaasendit. Kui põis tundub täis olevat ja tekib ebamugavus või valulikkus, siis täitmine lõpetatakse. Uuringu eesmärk on esile tuua samad kaebused, mis olid pöördumise põhjuseks, seetõttu ei ole vaja karta ega häbeneda näiteks uriinileket protseduuri ajal.

Uuringu kolmandas faasis palutakse Teil põis uuesti tühjendada, kuid seekord põiekateetri kõrvalt, et mõõta samal ajal põiesisest rõhku. See näitab, mis toimub põies tühjenemisfaasis.

Pingutuslekke korral mõõdetakse tavaliselt ka rõhku, mida kusepõie sulgurlihas tekitab uriini väljavoolu takistamiseks. Selleks nihutatakse põies olevat kateetrit paar korda aeglaselt edasi ja tagasi.

Uuringu teostanud arst selgitab Teile tulemusi ja ravivõimalusi, vajadusel lepitakse kokku korduvvisiit saatva arsti juurde.

Võimalikud tüsistused

  • UD on üldiselt ohutu protseduur, kuid vahel võib patsientidel esineda sagenenud urineerimisvajadust, kipitustunnet või üksikuid veretilkasid uriinis. Sümptomid peaksid kaduma esimese ööpäeva jooksul. Kaebuste möödumist kiirendab rohke vedeliku tarbimine. Kui kaebused jäävad püsima ka ööpäeva möödudes, siis tuleks perearsti juures teha uriinianalüüs, et välistada infektsiooni.
  • UD protseduuril kasutatakse alati steriilseid vahendeid, kuid sellest hoolimata esineb paaril protsendil patsientidest pärast UD uuringut kuseteede infektsioonile viitavaid kaebuseid. Kahtluse korral tuleks teha perearsti juures uriinianalüüs.

Urineerimispäevik

 Kellaaeg  Urineeritud 
(x)
  Uriinileke  
(x)
Hügieenisideme
vahetus (x)
    Tung    
(x)
    Kogus    
(ml)
_ _:_ _     
_ _:_ _     
_ _:_ _     
_ _:_ _     
_ _:_ _     
_ _:_ _     

Koostaja: dr. Jaanus Kahu
03/2019