COVID-19 vaktsineerimine

Vaktsineerimine kliinikumis

Kliinikum pakub COVID-19 vastu vaktsineerimist

 • Tartu Ülikooli Kliinikumi peahoones, L. Puusepa 8, J-korpus, E–R kell 11–14
 • Kvartali keskuse vastuvõtukabinetis, Riia 2, I korrus, E–R kell 16–18, L kell 12–14.

Tõhustusdooside tegemisel kasutatakse uusimat bivalentset Comirnaty BA4/BA5 (Pfizer/BioNTech) ning bivalentset Spikevax (Moderna) vaktsiini. Mõlemad tõhustudoosideks kasutatavad vaktsiinid sisaldavad kaitset nii koroonaviiruse algse tüve kui ka omikron BA.1 tüve vastu.

Vaktsineerima tulles võtke kaasa ID-kaart ja pöörduge esmalt registratuuri.

Tasuta vaktsineerimise nôustamistelefon 731 7200 E–R kell 16.00–18.00.
Telefonile vastavad vaktsineerimismeeskonna ôed.

Kliinikumi vaktsineerimiskabinettides saab ette registreerimiseta vaktsineerida ka veel järgmiste vaktsiinidega: gripp, puukentsefaliit, leetrid-punetised-mumps ja difteeria-teetanus. COVID-19 vaktsiini ja gripivaktsiini võib teha samal päeval, kuid vaktsiinid tuleb sel juhul manustada erinevatesse õlavartesse. Lisainfo SIIN.

Aja broneerimine

Vaktsineerida saab nii aega broneerides kui ka ilma. Aega saab broneerida üleriigilises digiregistratuuris, kliinikumi ePatsiendi portaalis ja kliinikumi etteregistreerimiskeskuse telefonil 731 7200 (E–R kell 8–16). Aja broneerimiseks digiregistratuuris tuleb valida „Teenus“ lahtri rippmenüüst sobiv vaktsiin: Pfizer (Comirnaty), Moderna (Spikevax), Janssen või Nuvaxovid.

Kui Teil on vaja muuta vaktsineerimise aega, helistage palun telefonil 731 7200. Kui Te vaktsineerimisele mingil põhjusel tulla ei saa, siis palun teatage sellest ööpäevaringsel telefonil 731 9099 või edastage oma soov kliinikumi kodulehe “Patsiendile” rubriigis (Eriarsti vastuvõtt – Vastuvõtuaja tühistamine). Teise doosi vaktsineerimise aeg saadetakse Teile e-posti aadressil pärast esimese doosi manustamist.

Tõhustusdoos

Esimest tõhustusdoosi soovitatakse kõigile üle 18-aastastele alates kolme kuu möödumisest esmasest vaktsineerimiskuurist ning Jansseni COVID-19 vaktsiiniga vaktsineeritutele 2 kuu möödumisel. 5-17-aastaste vanuserühmas soovitatakse tõhustusdoosi COVID-19 riskirühma kuuluvatele lastele ja noortele.

Teist tõhustusdoosi soovitab ekspertkomisjon riskirühmadele. Riskirühma kuuluvad komisjoni hinnangul kõik üle 60-aastased ja üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt, samuti hooldekodude elanikud ja töötajad ning tervishoiutöötajad. Teist tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või COVID-19 haiguse põdemisest.

Tõhustusdooside tegemisel kasutatakse uusimat bivalentset Comirnaty BA4/BA5 (Pfizer/BioNTech) ning bivalentset Spikevax (Moderna) vaktsiini. Mõlemad tõhustudoosideks kasutatavad vaktsiinid sisaldavad kaitset nii koroonaviiruse algse tüve kui ka omikron BA.1 tüve vastu.

Inimestel on võimalik oma riskirühma kuulumist kontrollida Patsiendiportaalis digilugu.ee. Haigusseisundid, mille tõttu on inimene riskirühma arvatud, on loetletud terviseameti veebilehel.

Laste vaktsineerimine

5–11-aastaste laste vaktsineerimiseks kasutatakse Pfizer/BioNTech Comirnaty vaktsiini, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Lapsi vaktsineerivad kliinikumi lasteõed eraldi kabinetis ja selleks on planeeritud rohkem aega võrreldes täiskasvanutega. Vaktsineerima tulles peab kaasas olema nii lapse kui ka lapsevanema isikut tõendav dokument.

Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, teine doos manustatakse 6 nädala möödudes. Teise doosi vaktsineerimise aeg saadetakse lapsevanema e-posti aadressil pärast esimese doosi manustamist.

COVID-19 vaktsiini kõrvaltoimed on lastel samasugused nagu täiskasvanutel: levinuimad on süstekoha reaktsioonid nagu valu, turse, punetus; ning üldised reaktsioonid nagu palavik, lihase-liigesevalu, üldine haiglane enesetunne ja lümfisõlmede suurenemine, mis mööduvad reeglina mõne päevaga.

EL COVID tõend

EL COVID tõendi saab alla laadida patsiendiportaalis digilugu.ee. Portaali sisselogimiseks on vajalik ID-kaart, Mobiil-ID või Smart-ID. Kui Teil ei ole võimalik ise patsiendiportaalis tõendit alla laadida, saate tõendi loomiseks esitada avalduse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktis. Eeltäidetud avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile.

Pidage enne vaktsineerimist ja aja broneerimist nõu pere- või raviarstiga, kui:

 • Teil on kunagi tekkinud tõsine allergiline reaktsioon pärast mõne vaktsiini manustamist;
 • Teil on hetkel kõrge palavik (üle 38°C);
 • Teil on probleeme verejooksude või verevalumitega või kui võtate vere hüübimist mõjutavaid ravimeid;
 • Teie immuunsüsteem ei toimi korralikult (immuunpuudulikkus) või kui Te võtate immuunsüsteemi nõrgestavaid ravimeid (näiteks suurtes annustes glükokortikosteroide või vähiravimeid).
 • Tulge kohale 5 minuti varem, et registreerida oma saabumine.
 • Võtke kaasa ID-kaart ja tõhustusdoosi puhul ka vaktsineerimistõend.
 • Pange selga riided, mis võimaldavad kiiret ligipääsu õlavarre lihasele. Üleriided andke garderoobi.
 • Vaktsineerimise järgselt palutakse Teil istuda edasi ootealale, jälgida oma seisundit ja teavitada tervishoiutöötajat, kui enesetunne muutub.
 • Kui enesetundes muutusi ei ilmne, võite lahkuda 15 minuti möödudes.

Teise doosi vaktsineerimise ajast teavitatakse Teid SMS-i ja e-kirja teel. Palun kontrollige eelnevalt oma andmeid ePatsiendi portaalis ja eesti.ee lehel.

Kõrvaltoimed on enamasti kerged ja mööduvad mõne päevaga. Kui vaktsineerimise järgsed kõrvaltoimed on tavatult häirivad, kestavad kauem kui 2−3 päeva või neid ei ole kirjeldatud infolehes, siis võtke ühendust pere- või raviarstiga.

Lisainfot Comirnaty (Pfizer/BioNTech) vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfot Moderna COVID.19 vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfot Jannsen COVID-19 vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfot Nuvaxovid COVID-19 vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfo

Terviseameti vaktsineerimisalane koduleht vaktsineeri.ee

Kõrvaltoimetest teavitamise teatis

Perearsti nõuandetelefon 1220

Lisaküsimused patsiendiinfo@kliinikum.ee