COVID-19 vaktsineerimine

Vaktsineerimine kliinikumis

Kliinikum pakub COVID-19 vastu vaktsineerimist

 • Tartu Ülikooli Kliinikumi peahoones, L. Puusepa 8, J-korpus, E–R kell 11–13
 • Kvartali keskuse vastuvõtukabinetis, Riia 2, I korrus, E–R kell 16–18, L kell 12–14 (raamatupoe kõrval).

Vaktsineerima tulles võtke kaasa ID-kaart ja pöörduge esmalt registratuuri.

Tasuta vaktsineerimise nôustamistelefon 731 7200 E–R kell 16.00–18.00. Telefonile vastavad vaktsineerimismeeskonna ôed.

Kliinikumi vaktsineerimiskabinettides saab ette registreerimiseta vaktsineerida ka veel järgmiste vaktsiinidega: gripp, puukentsefaliit, leetrid-punetised-mumps ja difteeria-teetanus. COVID-19 vaktsiini ja gripivaktsiini võib teha samal päeval, kuid vaktsiinid tuleb sel juhul manustada erinevatesse õlavartesse. Lisainfo SIIN.

Aja broneerimine

Vaktsineerida saab nii aega broneerides kui ka ilma. Aega saab broneerida üleriigilises digiregistratuuris, kliinikumi ePatsiendi portaalis ja kliinikumi etteregistreerimiskeskuse telefonil 731 7200 (E–R kell 8–16). Aja broneerimiseks digiregistratuuris tuleb valida „Teenus“ lahtri rippmenüüst sobiv vaktsiin.

Kui Teil on vaja muuta vaktsineerimise aega, helistage palun telefonil 731 7200. Kui Te vaktsineerimisele mingil põhjusel tulla ei saa, siis palun teatage sellest ööpäevaringsel telefonil 731 9099 või edastage oma soov kliinikumi kodulehe “Patsiendile” rubriigis (Eriarsti vastuvõtt – Vastuvõtuaja tühistamine). Teise doosi vaktsineerimise aeg saadetakse Teile e-posti aadressil pärast esimese doosi manustamist.

EL COVID tõend

EL COVID tõendi saab alla laadida patsiendiportaalis digilugu.ee. Portaali sisselogimiseks on vajalik ID-kaart, Mobiil-ID või Smart-ID. Kui Teil ei ole võimalik ise patsiendiportaalis tõendit alla laadida, saate tõendi loomiseks esitada avalduse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktis. Eeltäidetud avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile.

Vaktsiinid

COVID-19 vaktsineerimiseks kasutatakse järgmiseid vaktsiine: Pfizer/BioNTechi vaktsiin Comirnaty, Moderna vaktsiin Spikevax, Novavaxi vaktsiin Nuvaxovid ja Jansseni vaktsiin Jcovden.

 • Esimeseks doosiks saab valida Comirnaty, Nuvaxovidi või Jcovden vaktsiini.
 • Teiseks doosiks saab valida Comirnaty, Spikevax või Nuvaxovidi vaktsiini.
 • Tõhustusdoosiks soovitatakse kasutada täiendatud bivalentseid COVID-19 vaktsiine, mis sisaldavad lisaks algsele COVID-19 haigust põhjustavale koroonaviiruse tüvele kaitset ka koroonaviiruse omikroni variantide vastu:
  • Comirnaty Originaal/Omikron BA.4–BA.5
  • Spikevax Originaal/Omikron BA.4-5
 • Teiseks tõhustusdoosiks soovitatakse samuti bivalentseid mRNA vaktsiine (Comirnaty või Spikevax). Teise tõhustusdoosiga vaktsineerimist soovitatakse riskirühmadele (kõik üle 60-aastased ja üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt).

Inimestel on võimalik oma riskirühma kuulumist kontrollida Patsiendiportaalis digilugu.ee. Haigusseisundid, mille tõttu on inimene riskirühma arvatud, on loetletud terviseameti veebilehel.

Kui COVID-19 haigus on läbi põetud ja inimene lisaks ka ühe või kahe doosiga vaktsineeritud, soovitatakse tõhustusdoosi teha alates kuuendast kuust pärast läbipõdemist ja/või viimast vaktsineerimist.

Laste vaktsineerimine

12-17-aastaste vaktsineerimiseks sobib Pfizer/BioNTechi Comirnaty vaktsiin. Vaktsineerimisel kasutatakse samu koguseid mis täiskasvanutelgi. Esmane vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, teine doos manustatakse 6 nädala möödudes. Teise doosi vaktsineerimise aeg saadetakse lapsevanema e-posti aadressil pärast esimese doosi manustamist.
Tõhustusdoosi soovitatakse 12-17-aastastele vaid teatud terviseseisundite või haiguste korral, kui on risk raskeks haigestumiseks. Tõhustusdoosiks kasutatakse 12-17-aastastel bivalentset mRNA vaktsiini (Comirnaty või Spikevax) 6 kuud pärast viimast doosi või tervenemist.

5–11-aastaste laste vaktsineerimiseks kasutatakse Pfizer/BioNTech Comirnaty vaktsiini, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Esmane vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, teine doos manustatakse 6 nädala möödudes. Teise doosi vaktsineerimise aeg saadetakse lapsevanema e-posti aadressil pärast esimese doosi manustamist.
Tõhustusdoosi soovitatakse 5-11-aastastele vaid teatud terviseseisundite või haiguste korral, kui on risk raskeks haigestumiseks. Tõhustusdoosiks kasutatakse 5-11-aastastel Comirnaty monovalentset vaktsiini 6 kuud pärast viimast doosi või tervenemist.

Riskirühma kuuluvaid lapsi vanuses 6 kuud kuni 4 eluaastat soovitatakse ekspertkomisjoni hinnangul vaktsineerida COVID-19 vastu, kui arst peab seda vajalikuks. Selles vanuses laste vaktsineerimiseks kasutatakse Comirnaty vaktsiini, mis on näidustatud antud vanusrühmale. Vastavalt ravimi omaduste kokkuvõttele koosneb esmane vaktsineerimisskeem kolmest annusest. Teine annus on soovitatav manustada kolm nädalat pärast esimest annust ning kolmas annus vähemalt kaheksa nädalat pärast teist annust.

Vaktsineerima tulles peab kaasas olema nii lapse kui ka lapsevanema isikut tõendav dokument.

Lisainfo vaktsineerimise kohta Eestis SIIN.

Pidage enne vaktsineerimist ja aja broneerimist nõu pere- või raviarstiga, kui:

 • Teil on kunagi tekkinud tõsine allergiline reaktsioon pärast mõne vaktsiini manustamist;
 • Teil on hetkel kõrge palavik (üle 38°C);
 • Teil on probleeme verejooksude või verevalumitega või kui võtate vere hüübimist mõjutavaid ravimeid;
 • Teie immuunsüsteem ei toimi korralikult (immuunpuudulikkus) või kui Te võtate immuunsüsteemi nõrgestavaid ravimeid (näiteks suurtes annustes glükokortikosteroide või vähiravimeid).
 • Tulge kohale 5 minuti varem, et registreerida oma saabumine.
 • Võtke kaasa ID-kaart ja tõhustusdoosi puhul ka vaktsineerimistõend.
 • Pange selga riided, mis võimaldavad kiiret ligipääsu õlavarre lihasele. Üleriided andke garderoobi.
 • Vaktsineerimise järgselt palutakse Teil istuda edasi ootealale, jälgida oma seisundit ja teavitada tervishoiutöötajat, kui enesetunne muutub.
 • Kui enesetundes muutusi ei ilmne, võite lahkuda 15 minuti möödudes.

Teise doosi vaktsineerimise ajast teavitatakse Teid SMS-i ja e-kirja teel. Palun kontrollige eelnevalt oma andmeid ePatsiendi portaalis ja eesti.ee lehel.

Kõrvaltoimed on enamasti kerged ja mööduvad mõne päevaga. Kui vaktsineerimise järgsed kõrvaltoimed on tavatult häirivad, kestavad kauem kui 2−3 päeva või neid ei ole kirjeldatud infolehes, siis võtke ühendust pere- või raviarstiga.

Lisainfot Comirnaty (Pfizer/BioNTech) vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfot Moderna COVID.19 vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfot Jannsen COVID-19 vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfot Nuvaxovid COVID-19 vaktsiini kõrvaltoimete kohta lugege siit.

Lisainfo

Terviseameti vaktsineerimisalane koduleht vaktsineeri.ee

Kõrvaltoimetest teavitamise teatis

Perearsti nõuandetelefon 1220

Lisaküsimused patsiendiinfo@kliinikum.ee