Alkoholi võõrutusnähtude infusioonravi

Psühhiaatriakliinik pakub tasulise teenusena alkoholi võõrtusnähtude leevendamist infusioonraviga. Teenuse maksumus on 65 eurot. Valveõe poolt koostatud arve tasumine toimub sularahas enne protseduuri.

Alkoholi võõrutusnähud

Alkoholi võõrutusnähud on füüsilised ja emotsionaalsed sümptomid, mis tekivad pärast pikaajalist ja/või rohket alkoholi tarvitamist, kui alkoholi tase veres hakkab langema.

Kerge ja mõõduka alkoholi võõrutusnähtudeks võivad olla: peavalu, peapööritus, värin kehas, iiveldus ja oksendamine, pulsisageduse või vererõhu tõus, higistamine, rahutus, uinumis- või kontsentreerumisraskused, üldine halb enesetunne.

Raskematel juhtudel või tekkida joomahullus ehk deliirium, mis vajab kiiret meditsiinilist abi. Deliiriumi sümptomiteks võivad olla: segasus, hallutsinatsioonid, üldine halb enesetunne, ärrituvus, mäluhäired, kehatemperatuuri tõus, väga kiire pulss või kõrge vererõhk.

Võõrutusnähud võivad kesta 1-7 päeva pärast alkoholi tarbimise katkestamist.

Enne protseduuri

Võõrutusnähtude leevendamise protseduur on mõeldud inimestele, kes on eelnevalt tarvitanud pikema aja vältel alkoholi ja ei suuda ise võõrutusnähtudega toime tulla. Protseduurile tulles peaks viimasest alkoholi tarvitamisest olema möödas 6-8 tundi. Enne protseduuri hindab valvearst Teie seisundit, kasutades selleks võõrutusvaevuste skaalat.

Protseduuri ajal

Võõrutusnähtude leevendamiseks manustatakse Teile veeni kaudu vedelikke (infusioonravi), et korrigeerida organismis vee, vitamiinide ja elektrolüütide (erinevad organismis olevad soolad) tasakaalu häireid. Protseduur kestab kuni 4 tundi ja sellel ajal jälgib Teie seisundit pidevalt valveõde.

Infusiooni teostamiseks paigaldatakse Teie käele veenikanüül. Infusioonina manustatakse järgmiseid aineid:

 • NaCl 0,9% on füsioloogiline lahus, mis sisaldab naatriumkloriidi samas kontsentratsioonis nagu on veres.
 • Panangin on mineraalne lisand, mis sisaldab magneesiumi ja kaaliumi ning aitab tasakaalustada elektrolüütide häireid organismis.
 • Vitamiinid B1 ja B6 aitavad toetada närvisüsteemi.
 • Vitamiin C suurendab organismi immuunsust.
 • Diazepaam on rahusti, mis aitab vähendada alkoholi võõrutusnähte.
 • Vajadusel Cerucal, mis aitab leevendada iiveldust.

Vastavalt Teie seisundile ja enesetundele võib arst korrigeerida ravi, lisades raviskeemi vajadusel vererõhku alandavat või südametööd korrigeerivat ravimit.

Pärast protseduuri

Infusiooni lõppedes hindab valvearst Teie tervislikku seisundit. Kui Teie enesetunne ei ole oluliselt paranenud võib vajalikuks osutuda haiglaravile jäämine. Enamasti siiski haiglaravi näidustust ei ole ning arst kirjutab Teile koju kaasa ravimeid, et ennetada värinate taasteket ja soodustada Teie uinumist, ning seeläbi paremat taastumist.

Kuna infusioonina on Teile manustatud rahustit, siis võite tunda mõningast uimasust. Seetõttu soovitame Teil lahkuda ravilt koos saatjaga.

Kodune enesehooldus

 • Järgige arsti poolt määratud raviskeemi.
 • Keelatud on alkoholi tarvitamine koos ravimitega, kuna nende koostoime võib olla ettearvamatu.
 • Tarvitage rohkelt vedelikku (soovitatavalt gaseerimata jooke) ja sööge vähemalt kolm korda päevas.
 • Apteegi käsimüügist on saadav Rehüdroon, mida kasutatakse elektrolüütide ja vedeliku taastamiseks. Rehüdrooni lahustatakse 1 pakk 1 liitris vees ja juuakse kuni 3 liitrit päevas, 3-4 päeva jooksul pärast ravil käimist.
 • Tarvitage B-grupi vitamiine. Alkoholi tarvitamine suurendab vitamiin B1 (tiamiini) vajadust, kuid vähendab toidus sisaldava tiamiini imendumist, mis võib viia tõsiste närvitalitluse häireteni.
 • Puhake piisavalt.
 • Oluline on endale oma alkoholismi probleemi tunnistada ja abi otsida.
 • Soovitame vajadusel  registreerida end arsti juurde ja jätkata edasist ravi (registratuuri telefon: 7 319 100).