Prof Joel Starkopf: Ainus viis olukorda muuta, on vaktsineerida

Tartu Ülikooli Kliinikumis on 2020. aasta algusest kuni tänaseni ravitud 1471 COVID-19 haiget, neist 272 on olnud intensiivravi osakonnas. 8. oktoobri seisuga on ravil 66 isolatsiooni vajavat COVID-19 patsienti, sh 11 intensiivravil. Haigla tavapärane töörütm on tõsiselt häiritud, neljast täiskasvanute intensiivravi osakonnast kaks on muudetud COVID-19 osakondadeks. COVID-19 patsientide ravi on keeruline ja aeganõudev. Need patsiendid viibivad haiglas kaks korda kauem kui muud haiged, haiglasuremus on kaheksa korda kõrgem. Kõik see tähendab, et COVID-19 haiged vajavad raviks oluliselt rohkem ressurssi kui mitteCOVID-19 haiged. Vajaminev tööjõud ja voodikohad tulevad nende ravitegevuste arvelt, mida on võimalik edasi lükata. Ennekõike on see plaaniline statsionaarne kirurgia. Tulemuseks on pikenenud operatsioonijärjekorrad, halvenenud eriarstiabi kättesaadavus.

Ainus viis olukorda muuta on vaktsineerimine. Terviseameti andmed ning prof Krista Fischeri analüüs tõestavad veenvalt, et vaktsineerimine kaitseb hästi COVID-19 haigestumise,  eriti raske haigestumise, st haiglaravi vajaduse eest.  Vaktsineeritud inimestel on 3 korda väiksem tõenäosus haigestuda ja ligi 8 korda väiksem tõenäosus haiglaravi vajaduse järele. Kliinikumis näeme selgelt, et haiglaravi vajavad ennekõike vaktsineerimata inimesed. Nende haiguse kulg on sama keeruline ja raske kui pandeemia esimese ja teise laine ajal. Haiglaravi vajanud vaktsineeritud inimesed põevad haigust võrreldes vaktsineerimata patsientidega kergemalt ning lühemalt. Intensiivravi on vajanud vaid üksikud, kelle puhul on haiguse kulus olnud oluline roll kaasuvatel haigustel.

Vaktsineerimine COVID-19 vastu sai laiemale elanikkonnale kättesaadavaks kevad-suvel. Paraku ei ole me saavutanud seda vaktsinatsioonitaset, mis lubaks tervishoiuasutustel pöörduda normaalse, tavapärase töörütmi juurde. Viimase nädala nakatumisnäitajad viitavad olukorra halvenemisele, haiglaravi vajavate patsientide arv kasvab oktoobri lõpuks tänasega võrreldes tõenäoliselt kaks korda. Oleme taaskord sarnases olukorras nagu 2021. aasta märtsis-aprillis. Seda on võimalik muuta vaktsineerimisega. Paneme inimestele väga südamele, palun vaktsineerige end COVID-19 vastu! Seeläbi kaitsete mitte ainult ennast, vaid tagate ka tervishoiuteenuste kättesaadavuse kogu ühiskonnas tervikuna.

Teie lähedaste hulgas on kindlasti inimesi, kes vajavad arstiabi muul põhjusel, kui COVID-19. Palun tehke see neile võimalikuks!