Rasedus ja kaasasündinud südamerike

Käimasoleva kaasasündinud südamerikete nädala raames tuletab Tartu Ülikooli Kliinikumi kaasasündinud südameriketega tegelev kardioloog dr Maarja Maser meelde, et täiskasvanute käsitlus ja vajadused erinevad sageli oluliselt teiste südamehaigustega patsientide omadest ning seetõttu peaksid nad olema jälgimisel spetsialiseerunud keskuses. „Regulaarse jälgimisega on võimalik tagada normilähedane elukvaliteet, mille osadeks on aktiivne tööelu, pere loomine kui ka sportimine. Selleks, et osata märgata ja ennetada võimalikke riske tervisele, peaksid kaasasündinud südameriketega patsiendid enne suuremaid elusündmusi, näiteks raseduse, spordivõistluste või mittekardioloogiliste operatsioonide planeerimist, need sammud läbi arutama ka kardioloogiga. Jälgimise puudumisel võivad patsiendile endale üsna märkamatult areneda raskesti ravitavad või isegi pöördumatud probleemid südame toimimises,“ rõhutas dr Maser.

Kliinikumi naistekliiniku vanemarst-õppejõud Anne Kirss tõi välja meelespea rasedust planeerivatele naistele, kel on kaasasündinud südamerike:

  • Rasedus mõjutab märkimisväärselt vereringesüsteemi tööd ja koormus südamele raseduse ajal tõuseb.
  • Kaasasündinud südameriketega naised peavad kindlasti enne raseduse planeerimist pidama  nõu kaasasündinud südameriketega tegeleva kardioloogiga, et hinnata rasedusega kaasnevaid riske, planeerida raseduseaegne jälgimine ning vajadusel korrigeerida ravi.
  • Enamik kaasasündinud südameriketega naistest saavad kaasajal rasedust kanda ning sünnitada.
  • Keerulisemad kaasasündinud südameriketega patsiendid vajavad raseduse ohutumaks kulgemiseks jälgimist mitme eriala tihedas koostöös – kardioloog, naistearst, lootemeditsiini spetsialist, rasedate sisearst, ämmaemand.
  • Teatud kaasasündinud südamerikete puhul on suurenenud tõenäosus, et ka lapsel võib esineda kaasasündinud südamerike. Seetõttu on soovitav patsiendi eelnev nõustamine ja geneetiku konsultatsioon ning raseduse ajal loote südame täpsem uurimine.
  • Rasestumisvastaste vahendite ohutuks valimiseks peab kaasasündinud südamerikkega patsient teavitama oma naistearsti südamerikke olemasolust ning vajadusel pidama nõu ka kardioloogiga

Rohkem infot kaasasündinud südamerikete kohta leiab kliinikumi kaasasündinud südamerikete kompetentsikeskuse kodulehelt.

Lisainfo
Dr Maarja Maser, Tartu Ülikooli Kliinikumi kardioloog
Maarja.Maser@kliinikum.ee tel: 731 8438