Soome gastroenteroloogid külastasid Kliinikumi

Septembrikuu alguses külastasid Tartu Ülikooli Kliinikumi 27 Helsingi piirkonna gastroenteroloogi eesotsas Helsingi Ülikooli gastroenteroloogia professori Perttu Arkkilaga. Külaskäigu eesmärk oli tutvuda sisekliiniku gastroenteroloogia osakonna tööga ning saada laiem ülevaade Kliinikumi tegevusest, et soodustada erialast koostööd ja kogemuste vahetamist.

Gastroenteroloogia osakonna vanemarst-õppejõu ja osakonnajuhi dr Karin Kulli sõnul on Helsingi Ülikooli haigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumi vahel pikaajalised koostöösuhted. „Meil on hea meel, et koostöö on jätkunud ning saame vahetada kogemusi teiste spetsialistidega. Soome on meile eeskujuks ja meie neile, kuna Kliinikumi ravi ja uuringud on väga heal tasemel,” rääkis dr Kull.

Gastroenteroloogia on valdkond, mis keskendub seedetrakti haiguste diagnoosimisele ja ravile. Põletikulise soolehaiguse all mõeldakse eelkõige haavandilist koliiti ja Crohni tõbe, mille esinemissagedus on maailmas piirkonniti väga erinev – see on suurem kõrgema sotsiaalmajandusliku arenguga riikides ja väiksem madalama sotsiaalmajandusliku arenguga riikides.

„Soomes on põletikulise soolehaigusega patsiente rohkem, kuid ka Eestis on haigestumine tõusuteel. Põletikulise soolehaiguse põhjused on seotud elustiili- ja keskkonnafaktoritega,“ rääkis vanemarst-õppejõud, lisades, et tõenäoliselt on keskkonna ja elustiili faktoritel erineval ajaperioodil erinev mõju: varases lapseeas aset leidnud sündmused mõjutavad immuunsüsteemi kujunemist ja täiskasvanueas aset leidvad sündmused võivad mõjutada haiguse kulgu.

Gastroenteroloogia osakonnajuhi sõnul on Eestis põletikulise soolehaiguse ravivõimalused samaväärsed Soomega, tuues näiteks, et bioloogilist ravi saab Kliinikumis ligikaudu kaks kolmandikku Eesti patsientidest. „Põletikulise soolehaiguse ravi on pikaajaline ja selle eesmärk on haiguse remissiooni säilitamine ning patsiendi võimalikult hea elukvaliteedi tagamine. Seetõttu kasutatakse järjest enam raviskeemides nende eesmärkide saavutamiseks bioloogilist ravi,“ rääkis dr Kull. Bioloogiline ravi hõlmab bioloogilise päritoluga ainete ehk biomolekulide kasutamist, mis mõjutavad haiguste patogeneetilisi mehhanisme.

Lisaks teadmiste vahetamisele tutvusid Soome kolleegid ka Kliinikumi ruumidega. „Väga hea mulje jättis neile endoskoopiakeskus, mis on spetsiaalselt seedetrakti endoskoopia vajaduste järgi planeeritud. Keskuses tehakse aastas üle 9000 seedetrakti endoskoopilise uuringu, meie aparatuur ja uuringute võimalused on samaväärsed Helsingi Ülikooli haigla omaga,” sõnas arst-õppejõud. Kliinikumis töötab 11 gastroenteroloogi, mis moodustab kolmandiku Eesti gastroenteroloogidest.

Kliinikumi Leht