Tartu Arstide Liidu väljasõit: „Kui Tallinnasse läheme, siis läheme kohvikusse ja loomaaeda“1

Vabatahtlik ekspeditsioon Tallinnasse, eesmärgiga visiteerida kohvikut ja seejärel loomaaeda, toimus Tartu Arstide Liidu liikmetele ning nende kaaslastele 29. juunil 2023.

Ekspeditsiooni esimeseks eesmärgiks oli tõestada, et Tallinnas on kohvikuid, mistõttu sai külastatud pealinna järjest enam populaarsust ja kuulsust koguvat prantsuse stiilis küpsetisi ja toite pakkuvat kohvikut „Lyon“2, mille üks võimalik nimi kokkuvõttes sobis ka üritusega. Sai tõdetud, et „Lyon“ on oma head mainet väärt ning nii mõnigi ekspeditsiooni liige ostis eesootavale pikemale uurimistööle kaasa kosutavaid hõrgutisi.

Kuna öise eluviisiga loomade tutvumisest oli huvitatud suur hulk inimesi, siis toimus teine osa ekspeditsioonist, loomaaia lähem uuring, kogenud giidide Darja ja Üllari juhendamisel kahes grupis.

Päevase eluviisiga loomad, kaasa arvatud primaadid, olid öisel uinakul, seega neid ei vaadeldud, vaid suunduti linde (põhiliselt kakulisi) ning kabjalisi-sõralisi külastama. Ekspeditsiooni tegi toredaks asjaolu, et kui oldi teel mõne looma või linnu kodu suunas, siis lubati möödaminnes peatuda ka ärksamate päevase eluviisiga loomade juures. Näiteks olid oma turnimis- ja parkuurimisoskusi näitamas erinevad sõralised, eriti just tavaliselt mägistel aladel elavad kitsed. Üllatuseks oli, et aedikutes sobibki neile paremini kole asfaldist „põrand“, mitte muld, savi, puit või mingi muu materjal. Samas aafrika elevant näitas ennast enne magama sättimist veidi häbelikult (või oli see unine pahurus?), kuid suure looma veelgi suurem uudishimu jättis ta külastajaid väikest viisi seina tagant piiluma. Selgus, et õiget karuund võib magada ka jääkaru, kes ei lasknud ennast uudishimutsejatest häirida.

Tõelise elamuse pakkusid kakulised, pöörates oma pead kuni 270o, et üksisilmi seirata ekspeditsioonil viibijaid – tekkis tunne, et kes keda uurimas on. Grupijuht soovitas mitte nimetada kakkusid öökulliks, kuna kakud tegutsevad ka päeval, eriti pesitsusperioodil või kui kõht väga tühjaks läheb. Toitumismustrilt meenutab see päevase eluviisiga inimesi, kes öösel külmkapi sisu inspekteerimas ja leidu degusteerimas käivad. Erinevuseks on vaid see, et kui külmikust leitav on meeldivalt jahe, siis kakud söövad oma saaki soojalt. Selle tõttu pakutakse kakkudele talvisel või muidu külmal ajal toitu puupakult, millel olevat „saaki“ soojendatakse elektriga.

Juhendaja Darja tegi amuuri leopardi aediku juures ekspeditsiooni liikmetele praktilise harjutuse suhtlusoskuse parandamiseks, kus kartliku, maailmas kõige enam ohustatuma kaslaste liigi esindajaga3 pidi vaatlusobjektiga silmsideme loomiseks käitumise samastama – ise ka peitu pugema.

Meedikutele kasulikuks teadmiseks olid näiteks loomade-lindude käitumine oma territooriumi kaitsmisel kui loomaaia külastajad sisenevad täielikult või väljaulatuvate kehaosadega nende privaatruumi. Vigastuste või teravate elamuste väljenduseks võib olla nii rebimine küünte ja hammastega, hammastega nätsutamine, kabjaga löömine, sülitamine vm.

Ekspeditsioon kulges ka loomaia varjatumas, tavakülastajatele suletud alal, kus paikneb tagasihoidlik, kuid tõhus ravimaja ning suur loomaaia asukatele delikatesse ette valmistav köök. Mittemidagi ütleva välimusega oli kõhedust tekitav hoone, kus maitsvaid suutäisi (hiired, prussakad, vaglad jms) kasvatatakse.

Kokkuvõttes oli ekspeditsioon edukas – kõik naasid veidi väsinult, kuid tervelt (sõrmed-varbad alles), heade emotsioonide ja  uute teadmistega.

Noppeid tagasisidest:

  • Emased kitsed valivad, millise isase looma nad soo jätkamiseks valivad. Kuidas nad seda oskavad teha – kas feromoonide järgi?
  • Sain teada, kes on ja ka nägin, manulit.
  • Kuidas jõudsid Tallinna loomaaeda flamingod ja kes neid värvib, on nüüd lahendatud müsteerium. Isegi peegli ees!
  • Inimene võiks õppida nautima elu nagu hülged – liigutada rahulikult saba ja loibasid lesides poolkülili poolest kerest saadik vees ja ei mingeid muresid ega närvilist rabelemist!
  • Need silmad, need silmad – ei iial unune – sellised olid uhked ilusad kakulised.
  • Oleks väga tore, kui arstid oskaksid puhata nagu laiskloom.

Mailis Tõnisson ja Jana Tuusov
Tartu Arstide Liit

1 Tsitaat Juhan Smuuli monoloogide „Suvitajad“ ainetel vändatud filmist „Siin me oleme“, 1978.

2 Prantsusmaa Auvergne-Rhône-Alpesi piirkonnas asuv linn. Rooma provintsi Gallia pealinn Lugdunum (Gallia Lugdunensis. Pr. k Lyon) rajati 43.a e.m.a Julius Caesari väepealiku Lucius Munatus Plancuse poolt. Nimi Lugdunum sisaldab kahte poolt, sõna dunum, mis tähistab keldi keeles mäge või tsitadelli ning sõna lug, mille tähendus pole täpsemalt teada – võib tähendada keldi jumalat Lugh´i või ladina keelest tulenevat lux ehk valgust. Nimi võib tuleneda ka sõnast Lougoudounon või Lougos, mis tähendab kaarnat või ronka.

3 Looduslikes elupaikades on alles umbes poolsada amuuri leopardi.