Tervise töötoad ja tugigrupid pakuvad patsientidele ja lähedastele tasuta praktilist tuge

Lisaks igapäevasele ravitööle jagavad Tartu Ülikooli Kliinikumi erialaspetsialistid nõu töötubades ja õpetavad oskusi, mis aitavad inimestel oma tervise eest paremini hoolitseda. Tugigrupid omakorda pakuvad aga toetust vähi- või insuldiga seotud raskustega toimetulekuks. Töötoad ja tugigrupid on mõeldud nii patsientidele kui ka nende lähedastele.

Tervise töötoad

Kliinikumi tervise töötoad toimuvad üks kuni kaks korda kuus, seades iga kord fookuse erinevale teemale, aidates tervist edendada ja pakkudes teavet ja tuge nii haigustest taastumisel, haiguste ennetamisel kui ka elukvaliteedi parandamisel. Paljudes töötubades on võimalik teadmisi omandada ka läbi praktiliste tegevuste – näiteks alasejavalu töötoas, kus neruokirurgia osakonna füsioterapeudid selgitasid, kuidas seljavaludega toime tulla ning õpetasid harjutusi, mis võimaldavad alaseljavalu leevendada. Või glaukoomi töötuba, kus jagati näpunäiteid nii selle haiguse ennetamiseks kui ka sellega toime tulemiseks. Niisamuti oli kõikidel osalejatel võimalik mõõta töötoas oma silma siserõhku, mille normist kõrvale kaldumine on riskitegur glaukoomi tekkimisel. Aprillis toimus hambatervise töötuba ning ees on ootamas sünnimärkide hindamise töötuba.

Kliinikumi töötubadesse on oodatud kõik huvilised – patsiendid, kogukond ja Kliinikumi töötajad. Töötoad toimuvad L. Puusepa 8 maja 1. korrusel E-korpuses lillepoe kõrval, kui ei ole teavitatud teisiti. Töötubades osalemine on tasuta ning etteregistreerumine pole vajalik. 

Tugigrupid

Lisaks töötubadele toimuvad Kliinikumis tugigruppide kohtumised vähi- ja insuldipatsientidele ning nende lähedastele. Vähipatsientide tugigrupi eesmärk on kogemusnõustaja juhendamisel toetada sarnase diagnoosiga inimesi ning jagada praktilisi ja läbiproovitud nõuandeid.

Tugigrupi läbiviija Urve Viktooria Tiimanni sõnul mõistab kõige paremini vähidiagnoosiga kaasnevat eelkõige inimene, kes on ise vähki kogenud ja sellest välja tulnud. „Tugigrupis kuulame üksteist ära, räägime kuidas läinud on, millised on tõstatunud probleemid, jagame eduelamusi ja soovitusi paremaks hakkamasaamiseks. Arutleme aktuaalsete teemade üle, teeme lõõgastusharjutusi, psühholoogilisi ja arendavaid teste, eneseanalüüsi ning käelisi tegevusi. Kohtumistel on külas käinud ka näitlejaid ja onkoloog,“ rääkis Tiimann. Tugigruppi on eelregistreerimiseta oodatud kõik vähihaiged, olenemata vähi paikmest. Samuti on oodatud nende lähedased. Vähipatsientide tugigrupi teemavalik sõltub antud hetkel grupis osalevate inimeste ootustest ning grupikoosolekud lähtuvad teadusliku meditsiini põhimõtetest, on alati positiivse alatooniga ja innustust pakkuvad,“ lisas Urve Viktooria Tiimann. Vähipatsientidele ja nende lähedastele mõeldud tugigrupi kohtumistel saab osaleda nii füüsiliselt kui ka veebi vahendusel. Samuti on võimalus kasutada individuaalnõustamist. 

Insuldipatsientide tugigrupis arutatakse insuldijärgse elu ja hakkamasaamise üle ning seda viib läbi kogemusnõustaja Veronika Kruustik. Tema sõnul otsivad insuldipatsiendid enim vastuseid küsimustele edasise elu ja taastumise kohta: milline on paranemise prognoos ja ajakava, kas ja millal on võimalik taas autot juhtida, millised tegevused on edaspidi lubatud, kui suur on insuldi kordumise oht, millised tegurid võisid insuldi tekkele kaasa aidata ning millised teenused ja toetusmehhanismid on kättesaadavad töövõime taastamiseks ja tööellu naasmiseks. „Lähedastel on samalaadsed küsimused, aga ka küsimus, et kuidas selle kõigega toime tulla. Vahel ei mõisteta lähedast, sest ta käitumine on muutunud või ei väljenda end piisavalt hästi. Tugigrupp annabki võimaluse arutleda nende küsimuste üle või lihtsalt olla koos inimestega, kellel samalaadne kogemus. Tugigrupis on olnud ka patsiente, kes ei suuda rääkida, sest on väga emotsionaalsed ja neil on raske mõista, mis või miks juhtus, kuid siis nad istuvad ja kuulavad teisi. Vaikus kannab väga hästi ja eesmärk on tekitada inimestele turvatunne, et ta ei ole üksi, oleme tema jaoks olemas,“ rääkis Kruustik. 

Ta lisas, et insuldipatsientide tugigrupi kohtumised sõltuvad suuresti ka tervisest ja ilmastikust. „Tahe võib olla, aga kui jaksu ei ole või on väljas libe ning kardetakse kukkuda, ollakse pigem teatud perioodidel kodus, kus on turvalisem. Insuldipatsientide ja nende lähedaste tugigrupi kohtumised toimuvad kontaktkohtumistena,“ ütles Kruustik.

Tugigruppide kohtumised toimuvad avatud grupi põhimõttel. On uusi liitujaid, kellele pühendatakse rohkem tähelepanu, on kogenud osalejad, kes juba ise on teistele toeks, on lähedasi koos patsiendiga ja ilma ning on vanu tagasitulijaid, kes samuti on alati oodatud.

Töötubades ja tugigruppides osalemine on tasuta. Rohkem infot töötubade ja tugigruppide toimumiste kohta leiab Kliinikumi kodulehelt.

Kliinikumi Leht