COVID-19 vaktsiinide valik täienes

Novembri lõpust on võimalik Tartu Ülikooli Kliinikumi vaktsineerimispunktides vaktsineerida end COVID-19 vastu uusimate vaktsiinidega.

Moderna vaktsiin Spikevax Originaal/Omikron BA.4-5 on ajakohastatud just selliselt, et sisaldab lisaks algsele COVID-19 haigust põhjustavale koroonaviiruse tüvele kaitset ka praegu ringleva koroonaviiruse omikroni variantide vastu. Lisaks Moderna vaktsiinile on valikus ka Pfizer/BioNTech täiendatud vaktsiin Comirnaty Originaal/Omikron BA.4–BA.5. Mõlemad vaktsiinid on kasutusel tõhustusdoosina.

COVID-19 esimest tõhustusdoosi soovitab kliinikumi infektsioonikontrolli teenistus kõikidele täiskasvanutele ja riskirühma kuuluvatele lastele alates 12. eluaastast, kellel on esmane vaktsineerimiskuur läbitud. Tõhustusdoos kaitseb raske haigestumise eest ning vähendab haiglaravi vajadust. Tõhustusdoosiks võib kasutada täiendatud bivalentset COVID-19 vaktsiini sõltumata sellest, milliseid vaktsiine varasemateks COVID-19-vastasteks vaktsineerimisteks on kasutatud. Senised uuringud näitavad isegi seda, et vaktsiinide segamine annab tugevama immuunkaitse, kui tõhustusdoosi tegemine sama vaktsiiniga kui eelnev kuur.

Alates novembrist on kliinikumis võimalik vaktsineerida ka riskirühma kuuluvaid lapsi vanuses 6 kuud kuni 4 eluaastat. Selles vanuses lapsi soovitatakse immunoprofülaktika ekspertkomisjoni hinnangul vaktsineerida COVID-19 vastu siis, kui ravi- või perearst peab seda vajalikuks. Laste vaktsineerimiseks kasutatakse Pfizer/BioNTech Comirnaty vaktsiini, mille esmane vaktsineerimisskeem koosneb sellele vanuserühmale sobitatud kolmest annusest. Teine annus manustatakse kolm nädalat pärast esimest annust ning kolmas annus vähemalt kaheksa nädalat pärast teist annust.

5–17-aastaste laste vaktsineerimiseks kasutatakse samuti Pfizer/BioNTech Comirnaty vaktsiini, kuid esmane vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mille teine doos manustatakse 6 nädala möödudes. Tõhustusdoosi soovitatakse 5-17-aastastele vaid teatud terviseseisundite või haiguste korral, kui on risk raskeks haigestumiseks.

COVID-19 vaktsiini 2. tõhustusdoosi soovitatakse riskirühmadele. Riskirühma kuuluvad immunoprofülaktika ekspertkomisjoni hinnangul kõik üle 60-aastased ja üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt. 2. tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või COVID-19 haiguse põdemisest.

Kliinikumi vaktsineerimispunktid ja infotelefon

Kliinikumi vaktsineerimismeeskond ootab kõiki soovijaid vaktsineerima juba tuttavates asukohtades – L. Puusepa 8 peamajas ning Kvartali kaubanduskeskuses. Vaktsineerimise vastuvõtuajad on broneerimiseks avatud üleriigilises digiregistratuuris, lisaks helistades vaktsineerimise etteregistreerimise telefonil 731 7200 esmaspäevast reedeni 8:00–16:00. Soovi korral saab vaktsineerida ka ilma registreerimata. Vaktsineerimine COVID-19 vastu on endiselt tasuta, detailsema info leiab kliinikumi kodulehelt.

Kliinikum on avanud ka elanikkonnale mõeldud vaktsineerimise infotelefoni 731 7200, mille eesmärk on pakkuda vaktsineerimisealast nõustamist ja informatsiooni nii kliinikumi patsientidele kui teistele huvilistele. Telefonile vastavad esmaspäevast reedeni kell 16:00–18:00 vaktsineerimismeeskonna õed.


Lisainfo:
Tiina Teder, vaktsineerimismeeskonna koordinaator
Tiina.Teder@kliinikum.ee
Tel: 5331 8490