Noorte seksuaaltervise alane nõustamine

Tartu Ülikooli Kliinikumis toimub noorte seksuaaltervisalane nõustamine naistekliiniku seksuaaltervise keskuses (neidudele ja noormeestele) ja meestekliinikus (noormeestele).  

Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku seksuaaltervise keskus pakub nõustamist ja teenuseid seksuaaltervise küsimustes tasuta kuni 26-aastastele neidudele ja noormeestele.

Seksuaaltervise keskus asub Tartus Vaksali 17, 3. korrusel
Registreeruda saab telefonil 744 2086 või Tartu Ülikooli Kliinikumi etteregistreerimiskeskuse telefonil 731 9100.

Vastuvõtt toimub igal tööpäeval nii etteregistreeritud aegadel, kui ka elavas järjekorras.

 • E–N 8.30-17
 • R 8.30-13.30

Aja saab broneerida ka digiregistratuuris. Valige sealt ülamenüüst „otsi saatekirjata aega“ ning teenuseks vastavalt enda vajadusele:

 • günekoloogi vastuvõtt (noorte seksuaaltervis),
 • ämmaemanda vastuvõtt (noorte seksuaaltervis)
 • meestearsti vastuvõtt (noorte seksuaaltervis)
 • lisa asutuseks Tartu Ülikooli Kliinikum ja kui aadressiks on Vaksali 17, siis oledki registreerumas meie keskuse vastuvõtule.

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinik pakub kuni 26-aastastele (k.a) noormeestele reproduktiivtervise alast nõustamist Tallinna (Gonsiori 3, II korrus) ja Tartu keskustes (L. Puusepa 1a, IV korrus).

Osutatavad teenused:

 1. Nõustamine ja kontroll kehalise arengu osas
 2. Nõustamine seksuaalsusega seotud teemadel
 3. Sugutrakti põletike ja seksuaalsel teel levivate haiguste ennetamine ja varane avastamine

Teenust osutatakse kindlustust omavatele patsientidele ilma visiiditasuta.

Tartus võib vastuvõtule pöörduda ilma eelneva registreerimiseta tööpäevadel 8.30-11.40 ja 13.00-15.40. Tallinnas on vajalik eelnev registreerimine kas meestekliiniku kodulehe registreerimisvormil või e-mailil: meestekliinik@kliinikum.ee

Nõustamisteenuseid toetakse Tervisekassa projektist “Noorte reproduktiivtervise alane nõustamine ja seksuaalsel teel levivate infektsioonide ennetamine”.

Seksuaaltervise keskuses kohtud arsti, ämmaemanda või õega, kel on lisaks oma põhipädevusele ka ettevalmistus tööks noortenõustajana. Tal on teadmised, oskused ja võimalused abi pakkuda ja nõustada järgmistel teemadel:

 • Seksuaalsusega seotud teemadel nõu saamiseks võid tulla elavas järjekorras või eelnevalt vastuvõtule registreerudes. Elavas järjekorras pöördudes või aja registreerimiseks helistades aitab vastuvõttev nõustaja leida Sulle sobiva aja seksuaalnõustamisega tegeleva spetsialisti juurde.

  Meie naistearst Kai Part ja naha-suguhaiguste arst Kadri Sikk on läbinud seksuaalnõustamise baaskoolituse. Vastuvõtule saab registreeruda telefoni teel 7442086 – palume telefonis mainida, et soovite seksuaalnõustamist, sest siis broneeritakse Teie jaoks pikem aeg (40 minutit).

  TÜ Kliinikumi Seksuaaltervise keskuses saavad seksuaalnõustamisele pöörduda tasuta kuni 26 aastased noored.

  Alates 27. eluaastast on vastuvõtt tasuline. ( Seksuaalnõustaja vastuvõtt 30 min või 60 min, Tartu Ülikooli Klinikumi hinnakiri)

 • Seksuaalne identiteet ehk enesemääratlemine seksuaalsuses võib  mõnikord  tekitada küsimusi, segadust ja ka probleeme. Saame aidata Sul leida lahendusi ja vastuseid tekkinud küsimustele.  Pöördumiseks soovitame registreerida aeg seksuaalanõustamisele.

 • Suguhaigused on nakkushaigused, mis levivad peamiselt kaitsmata ( kondoomita) seksuaalvahekorra ajal. Osa nakkusi levib lisaks ka verega, nahk-naha kontaktil või emalt lapsele raseduse, sünnituse või imetamise käigus.

  Sagedasemad seksuaalsel teel levivad nakkused  (klamüüdia, gonorröa, trihhomoniaas) kulgevad enamasti ilma sümptomiteta. Ravi toob tervistumise, ravimata nakkuse tagajärjed on sageli ravimatud.

  HIV on järjest enam leviv seksuaalsel teel ja on Eestis suguhaiguste hulgas levimuselt teisel kohal. HIV ravi on efektiivne.

  Testimine on lihtne ja valutu-  naistel võetakse materjal emakakaelast/tupest ja meestel enda kogutud uriinist; HIV testiks on vajalik loovutada väike kogus veeniverd.

  Suguhaiguste peiteperiood võib olla kuni 3 nädalat, seega peaks testima tulles viimasest kaitsmata seksuaalvahekorrast oleme möödas vähemalt 21 päeva.

  Testida soovivatele meestele: Uriinianalüüsi saab anda koha peal, aga võib ka enda kogutud uriini ise kaasa võtta.

  Uriini kogumise juhend:

  • ei tohi eelnevalt 4 tunni jooksul  olla seksuaalvahekorras ega urineerida
  • uriin peab olema kogutud samal päeval
  • osta uriinianalüüsiks vajalik keeratava korgiga tops apteegist
  • eemalda topsilt kork ning kogu esimesed milliliitrid uriini (max kuni 1cm topsi kõrgusest)
  • sulge tops korgiga ja pane kilekotti
  • tops markeeritakse kliinikus spetsiaalse koodiga

  https://www.kliinikum.ee/naistekliinik/patsiendile/seksuaaltervise-keskus/
  https://www.kliinikum.ee/patsiendile/oe-vastuvott/oe-vastuvott-naha-ja-suguhaiguste-erialal-suguhaiguste-testimine/

 • Suguelundite läbivaatus teostatakse arsti või ämmaemanda poolt patsiendi nõusolekul. Naistel teostatakse läbivaatus günekoloogilisel läbivaatustoolil. Meestel teostatakse suguelundite läbivaatust patsiendi püsti asendis või kušetil lamades. Suguelundite läbivaatus on vajalik, kui on tekkinud kaebused – eritis suguelunditest, sügelus, valu, haavandid, uusmoodustised nahal vms. Suguelundite läbivaatus on valutu ja kestab mõne minuti. Suguelundite läbivaatusel saab võtta analüüse põletikutekitajatele suguteedes, sh ka suguhaigustele ja naistel saab teostada ka testi emakakaelavähi vähieelsete muutuste avastamiseks.

  Suguelundite läbivaatuseks soovitame registreerida vastuvõtuks aja.

 • Vastuvõtul arsti või ämmaemandaga arutades on võimalik leida endale sobiv rasestumisvastane vahend ja saada vastused küsimustele, kuidas kasutada, millal alustada, missugused võivad olla kõrvaltoimed ja millal saabub kasutamise alustades rasestumisvastane toime.

  Nõu saamiseks või vahendile retsepti väljakirjutamiseks esimest korda või korduvalt võib pöörduda seksuaaltervise keskusesse ilma eelneva registreerimiste, nn elava järjekorra alusel.

 • Rasestumisvastase vahendi kasutamise ajal võib tekkida küsimusi nii kasutamise kohta, ravimi omaduste, võimalike kõrvaltoimete ja toimete, kasutamise aja,  kasutamise lõpetamise osas või seoses üleminekuga mõnele muule rasestumisvastasele meetodile. Küsimuste korral saad pöörduda ka elava järjekorra alusel, ilma eelneva registreerimiseta.

 • Raseduse kahtlusel saad tulla rasedust diagnoosima, nõu ja teavet küsima. Seksuaaltervise keskuses on võimalik teostada rasedust tuvastavad uuringud ja ka analüüsid, mis on vajalikud, kui soovid  raseduse katkestada. Seksuaaltervise keskuses ei saa rasedust jälgida, raseduse jälgimise osas saame nõustada ja infot anda, kuhu pöörduda. Võid pöörduda nii elavas järjekorras, kui ka eelneva aja registreerimisega.

 • Kui rasedus on ootamatu või soovimatu, on võimalik otsustada, kas rasedus katkestada või siiski sünnitada. Rasedust on võimalik katkestada naise omal soovil 2 erineval meetodil: kirurgiliselt ja medikamentoosselt ( tablettidega).  Kui kahtlustad rasedust, või oled juba raseduses kindel, kuid soovid rohkem teavet raseduse kulu, katkestamise, katkestamise tähtaegade ja võimaluste kohta, saad pöörduda nii elava järjekorra alusel või eelnevalt vastuvõtule registreerides arsti või ämmaemanda vastuvõtule.

  Raseduse katkestamise kohta saad lugeda lähemat infot: https://www.kliinikum.ee/?s=raseduse+katkestamine

 • Seksuaalvägivald on sunniviisiline seksuaalvahekord või muu seksuaalse iseloomuga tegu. Ohvriks võivad olla nii naised kui mehed. Seksuaalvägivallaga on tegu ka siis, kui sa ei saanud anda oma nõusolekut vahekorraks, näiteks tundsid hirmu, olid uimastatud, joobes või magasid. Seksuaalvägivald on kuritegu ja sa ei pea tundma end süüdi.

  Abi kohta saad lugeda siit: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/ohvriabi-ennetustoo/abi-seksuaalvagivalla-korral

  Ööpäev läbi abi pakkuvad asutused:

  • Seksuaalvägivalla kriisiabikeskused haiglate juures: Lääne-Tallinna Keskhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Pärnu Haigla, Ida-Viru Keskhaigla.
  • Tugitelefon 1492 vägivalda kogenutele, varjupaigad üle Eesti http://www.naistekeskus.ee/?page_id=23
  • Lasteabi telefon 116111 www.lasteabi.ee
  • Politsei 112
 • Inimese papilloomiviiruse (HPV) erinevad tüved võivad tekitada muutusi suguelunditel, sh kondüloome (healoomulisi näsakesi), vähieelseid muutusi ja vähki ( kõige sagedamini emakakaela vähki). HPV suhtes on võimalik end vaktsineerida. Vaktsineerimise tulemusel saadakse pikaajaline kaitse HPV-nakkuse kõige ohtlikumate ja sagedamini esinevate tüvede vastu, mis põhjustavad suurema osa viirusega seotud vähkidest. Lisaks kaitseb vaktsiin ka suguelundite kondüloomide eest.

  HPV vaktsineerimine koosneb kuni 15 aastaseks saamiseni kahest, alates 15. eluaastast kolmest süstist, mis teostatakse poole aasta jooksul.

  Riikliku vaktsineerimiskava alusel vaktsineeritakse Eestis alates 2020 aastast koolides 12 aasta vanuseid tütarlapsi tasuta.

  Omal soovil on võimalik lasta end vaktsineerida ise vaktsiini välja ostes.