Sõeluuringud

Jämesoolevähi sõeluuring

J-korpuse III korrus, Endoskoopiakeskus

Jämesoolevähi sõeluuring võimaldab avastada jämesoolevähki varasemas staadiumis või enne selle tekkimist, st vähieelses seisundis, kui inimesel on väikese või suure riskiga polüübid.

Jämesoolevähi sõeluuringus osalevad 60–69-aastased ravikindlustatud mehed ja naised iga kahe aasta tagant. 2021. aastal kutsutakse jämesoolevähi sõeluuringule 1953, 1955, 1957, 1959 ja 1961 aastal sündinud (sh ravikindlustamata) mehed ja naised.

Sõeluuringus osalejatele saadetakse rahvastikuregistris olevale aadressile posti teel perearsti nimel kutse. Sõeluuringus osalemiseks vajaliku väljaheiteproovi võtmise komplekti saab inimene kätte oma perearstikeskusest ja tal on vaja end registreerida pereõe vastuvõtule. Kui proov on jõudnud laborisse, tehakse seal analüüs ja täidetakse tervise infosüsteemis vastus.

Kui testi tulemus on positiivne, tuleb lisauuringute korraldamiseks võtta ühendust perearstikeskusega. Esmase testi positiivne vastus ei tähenda muud, kui vajadust täiendavateks uuringuteks. Perearst koostab saatekirja sõeluuringu koloskoopiasse ja annab inimesele koju kaasa lahtisti koos kasutamisõpetusega.

Tartu Ülikooli Kliinikumis saab koloskoopiasse registreeruda endoskoopiakeskuses telefonil 731 9871 (esmaspäevast reedeni kell 8–16).

Emakakaelavähi sõeluuring

L. Puusepa 8 G2 korpus, Naistekliinik

Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30–55-aastaseid ravikindlustatud naisi iga viie aasta järel.

Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV), mis levib puutekontakti kaudu, sealhulgas seksuaalsel teel. Kui naine nakatub HPV teatud tüüpidega, võivad emakakaela rakkude kasvus tekkida muutused, sealt edasi vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk. See protsess on tavaliselt pikk ja võib kesta isegi 10–25 aastat. Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need on ravitavad.

Rakumuutusi saab avastada tsütoloogilise (diagnoosimine rakkude järgi) uuringuga, mida tuntakse PAP uuringu nime all ja mis on üle maailma tunnustatud emakakaela rakumuutuste varase avastamise meetod. Regulaarne PAP uuringu andmine on oluline ka seetõttu, et tavaliselt ei tekita emakakaela rakumuutused ega vähieelsed seisundid muutusi Teie enesetundes.

2021. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi (sh ravikindlustamata) sünniaastatega 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986, 1991.

Emakakaelavähi avastamiseks või ennetamiseks tehtav PAP-testi tegemiseks ei pea kuuluma sõeluuringu sihtrühma. PAP- test on tavapärase naistearsti või ämmaemanda vastuvõtu osa ja test võetakse naistelt iga kolme aasta tagant.

Uuringut teostatakse nii naistekliiniku nõuandlas (L. Puusepa 8), naistekliiniku perekeskuses (L.Puusepa 6) kui ka Tartu Tervisekeskuses (Mõisavahe 34b).

Vastuvõtule registreerumiseks helistage etteregistreerumiskeskuse telefonil 731 9100

Saatekirja ei ole vaja.

Emakakaelavähi sõeluuringu ajad leiate: https://www.kliinikum.ee/naistekliinik/vastuvotuajad/ammaemanda-vastuvott/

Rohkem infot: https://www.haigekassa.ee/soeluuring