Sõeluuringud

Jämesoolevähi sõeluuring

Endoskoopiakeskus, J-korpuse III korrus

Jämesoolevähi sõeluuring võimaldab avastada jämesoolevähki varasemas staadiumis või enne selle tekkimist, st vähieelses seisundis, kui inimesel on väikese või suure riskiga polüübid. Jämesoolevähi sõeluuringus osalevad 60–69-aastased ravikindlustatud ja ravikindlustamata mehed ja naised iga kahe aasta tagant. 

Jämesoolevähi sõeluuringule kutsutakse 2024. aastal mehi ja naisi sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962 ja 1964.

Sõeluuringus osalejatele saadetakse rahvastikuregistris olevale aadressile posti teel perearsti nimel kutse. Sõeluuringus osalemiseks vajaliku väljaheiteproovi võtmise komplekti saab inimene kätte oma perearstikeskusest ja tal on vaja end registreerida pereõe vastuvõtule. Kui proov on jõudnud laborisse, tehakse seal analüüs ja täidetakse tervise infosüsteemis vastus.

Kui testi tulemus on positiivne, tuleb lisauuringute korraldamiseks võtta ühendust perearstikeskusega. Esmase testi positiivne vastus ei tähenda muud, kui vajadust täiendavateks uuringuteks. Perearst koostab saatekirja sõeluuringu koloskoopiasse ja annab inimesele koju kaasa lahtisti koos kasutamisõpetusega.

Tartu Ülikooli Kliinikumis saab koloskoopiasse registreeruda endoskoopiakeskuses telefonil 731 9871 (esmaspäevast reedeni kell 8–16).

Rinnavähi sõeluuring

Rinnavähi varaseks avastamiseks tehakse Eestis naistele rinnavähi sõeluuringut. Sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel moel haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti.

Tartu Ülikooli Kliinikumis saab rinnanäärme sõeluuringul osaleda nii meie meie peamajas radioloogiakliinikus (L. Puusepa 8, I korrus), Kvartali keskuse kabinetis (Riia 2, I korrus) kui ka mobiilses Mammobussis. Rohkem infot siin.

Emakakaelavähi sõeluuring

Naistekliinik, L. Puusepa 8 G2-korpus ja C- korpus
Maarjamõisa Tervisekeskus, L. Puusepa 1a
Tartu Tervisekeskus, Mõisavahe 34b

Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30–65-aastaseid ravikindlustatud ja ravikindlustamata naisi iga viie aasta järel.

Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV), mis levib puutekontakti kaudu, sealhulgas seksuaalsel teel. Kui naine nakatub HPV teatud tüüpidega, võivad emakakaela rakkude kasvus tekkida muutused, sealt edasi vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk. See protsess on tavaliselt pikk ja võib kesta isegi 10–25 aastat. Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need on ravitavad.

Emakakaelavähi sõeluuringu esmasuuring on HPV-uuring (varasemalt PAP-uuring).

2024. aastal on emakakaelavähi sõeluuringule on oodatud naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989 ja 1994.

Sõeluuringul osalemiseks ei ole vaja jääda kutset ootama. Sihtrühma kuuluvad isikud leiavad kutse terviseportaalist. Sõeluuringute kutsed saadetakse ka elektrooniliselt eesti.ee portaalis märgitud meiliaadressile.

Uuringut teostatakse nii naistekliiniku nõuandlas (L. Puusepa 8 G2-korpus), naistekliiniku perekeskuses (L. Puusepa 8, C-korpus) kui ka Tartu Tervisekeskuses (Mõisavahe 34b). Vastuvõtule registreerumiseks helistage kõnekeskuse telefonil 731 9100 või broneerige aeg terviseportaalis. Saatekirja ei ole vaja. Emakakaelavähi sõeluuringu ajad leiate siit.

Rohkem infot Tervisekassa kodulehel.